Records Set at Archerville Classic

by Stuart Lee, LKC

A sensational race weekend was had by all at the first Tasmanian State Cup, the Cowbiz supported Archerville Classic, conducted over 6 grueling heats with the winners determined on points. Across all classes, racing was of the highest calibre with wheel to wheel action throughout the field.

KA3 Senior Medium – #76 Johnathan McDonald, #66 Mitch Evans, #74 Nathan Zuj, #39 Alastair Lee

The Launceston track was at its very best for the weekend with nine of the ten classes setting new lap records in the anti clockwise direction. Chad Edwards set the time in Cadet 9 followed by Elliot Bellars (KA4 Junior Light), Harrison Sellars (KA4 Junior Heavy), Zevie Eisentraaut (TaG Restricted Light), Brad Danrell (TaG Restricted Medium), Allan Sheahen (TaG Restricted Heavy), Andrew Walter (KA4 Masters), Fletcher Bellars (KA3 Senior Light) and Nathan Zuj (KA3 Senior Medium).

TaG Restricted Heavy Podium (L-R) Jordan Jones, Allan sheahen, Billy McCullagh

The club also handed out their 2020 Club Championship trophies for each class that competed in all three racing meeting to date in 2020 with the winners being Chad Edwards Cadet 9, George MacMillian Cadet 12, Elliot Bellars KA4 Junior Light, Patrick Johnson KA4 Junior Heavy, Jorja Edwards KA3 Junior, Shane Burdon KA4 Masters, Brodie Sward TaG Restricted Light, Declan Sherburd TaG Restricted Medium, Ethan Wyllie Ka3 Senior Light and Alastair Lee KA3 Senior Medium.

Cadet 12 on the grid – #17 George MacMillian, #25 Emilie Williams

Driver of the day awards went the way of Ayden McCullagh (Cadets), Joshua Faux (Juniors), Alfred Walters (Seniors). Jonathan McDonald took out the Sid Goss Memorial award.

The Black Plates were handed out to the winners of each class with full results in speedhive HERE.

George MacMillian with black plate and trophy, Cadet 12

Cadet 12

1st George MacMillan     2366
2nd Emilie Williams           2206      
3rd Mitchell Conroy          1950

KA4 Junior Light

1st Elliot Bellars                  2406
2nd Denzil sargent            2166
3rd Oliver wickham           1831

KA4 Junior Heavy

1st Harrison Sellars           2326
2nd Toby Callow                 2246
3rd Patrick Johnson          1822

KA4 Junior Heavy – #13 Harrison Sellars, #49 Toby Callow, #50 Patrick Johnson, #23 Tabitha Ambrose, #76 Johnathan Harris, #85 Jonty Tunks

KA4 Masters

1st Andrew Walter           2406
2nd Shane Burdon             2062
3rd Malcolm Watson        1893

TaG Restricted Light

1st Zevie Eisentraut          2140
2nd Brodie Sward              2077
3rd Tim Piper                       2066

TaG Restricted Medium

1st Daniel Hinds                 2366
2nd Shane Stonehouse   1933
3rd Troy Sheahen              1887

Cadet 12 – #35 William Creed, #99 Jaiden Marshall

TaG Restricted heavy

1st Allan Sheahen             2269
2nd Jordan Jones               2138
3rd Billy McCullagh           1954

KA3 Senior Medium

1st Ethan Wyllie                 2406
2nd Fletcher Bellars          1933
3rd Calvin Broad                 1815

KA3 Senior Medium

1st Jonathan McDonald  2366
2nd Mitchel Evans             2138
3rd Mathew Peck              1718

Please share!