Maxim Makes Top-Half Series History at Tokoroa

Young Auckland karter Maxim Kirwan made a little bit of Hampton Downs Top Half Series’ history at the final 2018 round in Tokoroa on Sunday November 11 – at just seven years of age he is the youngest driver to claim series honours in the International Kart Supplies-sponsored Cadet ROK class.

He did it in style too, being one of only three class winners at the meeting to take round victory with four heat wins from five starts.

Maxim Kirwan, 1st Cadet ROK (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

Kirwan also finished third in the round’s Giltrap Group/Robert Cunningham Construction/Duffett Doors-backed Dash-For-Cash race, behind winner Carson Daly and Ethan Church.

It was Kirwan’s second class round win of the 2018 series (he claimed his first class win at the third round at Whangarei at the end of September). Second on the day was Rnd 1 class winner Riley Boswell, third Rnd 2 class winner Ethan Church.

Boswell also ended up second to Kirwan in the overall class series’ rankings with Church third and Jamie Thompson fourth.

Jason Lee, 1st Rotax DD2 (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

The other karter who claimed round and overall series class wins with a dominant four-wins-from five starts at KartSport Tokoroa’s Stihl Shop Tokoroa Kart Raceway was Mitchell Sparrow from Tuakau in the Supreme Kart Supplies-sponsored Vortex Mini ROK class. Sparrow, 16, the reigning National Schools champion in the class, won the round from Ashton Phipps and Jake Young, and the class series’ title from Taylor Payne, Hunter Robb and Ashton Phipps.

Other class winners at the round were Josh Richmond (Spartan Auto Dismantlers Junior Rotax), Sam Hunter (Urban Performance 125cc Rotax Max Light), Aarron Cunningham (TCB Motorsport 125cc Rotax Max Heavy), Shannon Noble (WRB Karting Supplies ClubSport 120), Jason Lee (Right Karts Rotax DD2), and Rhys Tinney (Westspeed Motorsport KZ2), and Ben Stewart (Supreme Kart Supplies Vortex ROK DVS Junior).

Josh Richmond won Junior Rotax (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

Josh Richmond and Jason Lee also claimed series’ honours in their respective classes.

In the other classes series honours went to Leo Scott (Vortex ROK DVS Jnr), Stephen Muggeridge (Club Sport 120), Brandon Lambert (KZ2), Caleb Hartley (125cc Rotax Max Heavy) and Braedan Snowden (125cc Rotax Max Light).

Awards at the final were also made to Sam Wright (Most Improved Senior) and Dylan Grant (Most Improved Junior).

Mitchell Sparrow, 1st Vortex Mini ROK (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)




2018 Hampton Downs Top Half Series Rnd 4 (Final) KartSport Tokoroa Stihl Shop Tokoroa Raceway Tokoroa Sunday Nov 11 2018

Results

KZ2
Round
1. Rhys Tinney 246 points; 2. Brandon Lambert 236; 3. Regan Hall 235; 4. Ryan Grant 233; 5. Kevan Storr 224; 6. Connor Wilson 222.
Series
1. Brandon Lambert 830 points; 2. Regan Hall 805; 3. Kevan Storr 796; 4. Glenn Ellis 772; 5, Sam Wright 762; 6. Jordyn Wallace 729.

Rotax DD2
Round
1. Jason Lee 246 points; 2, Bond Roby 241; 3. Sam Waddell 241; 4. Tony Walker 233; 5. Michael Samuelson 229; 6. Tim Eriksen 228.
Series
1. Jason Lee 1141 points; 2. Bond Roby 1107; 3. Michael Samuelson 1073; 4. Tim Eriksen 1073; 5. Daniel Samuelson 1047; 6. Tony Walker 814..

125cc Rotax Max Light
Round
1. Sam Hunter 245 points; 2, Braedan Snowden 236; 3. Joseph Terry 236; 4. Brad Wenzlick 230; 5. Ashton Grant 228; 6. Felix Hume 224.
Series
1. Braedan Snowden 1103 points; 2. Ashton Grant 1095; 3. Sam Hunter 1094; 4. Joseph Terry 1086; 5. Brad Wenzlick 1067; 6. Felix Hume 1066

125cc Rotax Max Heavy
Round
1. Aaron Cunningham 243 points; 2. Caleb Hartley 241; 3. Darren Walker 241; 4. Henry Gelb 234; 5. Samuel Carpenter 228; 6. Scott Allright 226.
Series
1. Caleb Hartley 1132; 2. Aaron Cunningham 1131; 3. Darren Walker 1089; 4. Samuel Carpenter 1088; 5. Henry Gelb 1082; 6 Ashton Baird 1049.

ClubSport 120
Round
1. Shannon Noble 242; 2. Cliff Walsh 242; 3. Graham Knight 240; 4. Martin Gleeson 237; 5. Stephen Muggeridge 231; 6. Sandeep Karnati 223.
Series
1. Stephen Muggeridge 1125 points; 2. Graham Knight 1108; 3. Shannon Noble 1106; 4. Richard Macey 1085; 5. Cliff Walsh 1078; 6. Martin Gleeson 1077.
.
125cc Rotax Max Junior
Round
1. Josh Richmond 234 points; 2. Dylan Grant 233; 3. Breanna Morris 226; 4. Gemma Winters 217; 5. Clay Osborne 212; 6. Fynn Osborne 212.
Series
1. Josh Richmond 1102 points; 2. Fynn Osborne 1070; 3. Clay Osborne 1066; 4. Dylan Grant 1055; 5. Breanna Morris 1050; 6. Nathan Craig 1045.

Vortex ROK DVS
Round
1. Ben Stewart 249 points; 2. Ayrton Williams 244; Leo Scott 242.
Series
1. Leo Scott 1135 points; 2. Ayrton Williams 842; 3. Ben Stewart 835.

Vortex Mini ROK
Round
1. Mitchell Sparrow 248 points; 2. Ashton Phipps 236; 3. Jake Young 232; 4. Hunter Robb 230; 5. Taylor Payne 228; 6. Sebastian Manson 225.
Series
1. Mitchell Sparrow 1143 points; 2. Taylor Payne 1098; 3. Hunter Robb 1070; 4. Ashton Phipps 1057; 5. Hayden Lines 1055; 6. Blake Corin 1049.

Cadet ROK
Round
1. Maxim Kirwan 248 points; 2. Riley Boswell 236; 3. Ethan Church 233; 4. Mitchell Corin 232; 5. James McDonald 228; 6. Jamie Thompson 227.
Series
1. Maxim Kirwan 1122 points; 2. Riley Boswell 1112; 3. Ethan Church 1099; 4. Jamie Thompson 1075; 5. Mitchell Corin 1072; 6. James McDonald 1068.

Dash for Cash
1. Carson Daly 15 laps; 2. Ethan Church +3.290; 3. Maxim Kirwan +3.675; 4. William Edmondson +12.460; 5. Riley Boswell +12.874; 6. Mitchell Corin +14.007

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.