Festival State Cup, Round 2

from Danny Jones

Karting is strong in South Australia, with the second round of the Festival State Cup bringing a good number of karters out to country SA and the Whyalla Kart Club, which hosted the second round of the series at Mt Young Raceway last weekend.

The event started with practice under lights on the Friday, going through to the finals on Sunday. This brought out varying track conditions, with some very quick lap times that saw lap records broken.

There were some great races, with many drivers fighting for podium positions. Some of the standouts through the meeting were Ben Holiday, Jedd Stanton, Nikki Watson, Trent Ashman, Callum Fry and Daniel Bowden who all won every heat and the final of their respective classes.

TaG 125 Light get set for night time action at Whyalla’s Festival State Cup round

The next round of the Festival State Cup will be held at Barossa on 1st August and will surely be every bit as good. Whyalla Kart Club will have an open club day on 19th June, all are welcome.

FSC round 2 Results

  • full results are on speedhive HERE

Cadet 9

1             8                            Dominic MERCURI
2             46                          Desmond HARRAL
3             21                          Levi ROSS

Cadet 9

Cadet 12

1             35                          Noah ENRIGHT
2             26                          Oceane COLANGELO
3             24                          Riley HARRISON

Cadet 12

KA4 Junior Light

1             99                          Ben HOLLIDAY
2             17                          Salvatore IMBROGNO
3             15                          Giuseppe (Joe) IMBROGNO

KA4 Junior

KA3 Junior

1             64                          JOSHUA ELLISTON
2             94                          ANTHONY CAPOBIANCO
3             83                          Jacob CHANDLER

4SS Senior Light



advertisement

1             32                          Brock HARRISON
2             61                          ANTONI ORMSBY
3             23                          Jeremy SMITH

4SS Light

4SS Senior Medium

1             9                            CALLUM FRY
2             44                          Mark PANERAS
3             90                          Joseph BARONE

4SS Senior Medium

4SS Senior Heavy

1             36                          Daniel BOWDEN
2             22                          David HARRISON
3             7                            Tim MURPHY

4SS Supermaxx Heavy

1             91                          Craig DENTON  
2             7                            Tim MURPHY     
3             33                          James PLACE     

4SS Supermaxx

KA3 Senior Light

1             14                          Nikki WATSON
2             15                          Christian COWIE
3             19                          CALLUM FRY

TaG 125 Restricted Light

1             14                          TRENT ASHMAN
2             38                          Jacob RHODES
3             83                          Chris RHODES

Restricted Light

TaG 125 Restricted Medium

1             88                          Jedd STANTON
2             96                          Daniel BOORMAN
3             15                          Andrew CHAPMAN

 TaG 125 Light

1             46                          Shane MORELAND
2             21                          Ryan MORGAN
3             91                          Joshua DENTON



advertisement

Please share!