Kiwis Crown North & South Island Champions

Kiwi karters revelled in the return of National-level Sprint Championship competition at this year’s North & South Islands meetings at Hastings and Napier over Labour Weekend.

Both meetings saw spirited racing across all classes, with defending title holders, Ryan Grant (KZ2) from Auckland heading the winning roll call at the Napier City Council-backed North Island meeting and local driver Willian Exton (125cc Rotax Max Light) doing the same at the Cresswell Electrical-backed South Island meeting.

KZ2 Nth Island winner Ryan Gant leads Graeme Smyth (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

The pair led a mixture of defending Island title-holders and up-and-comers to claim class wins at the two meetings.

Class title winners at the KartSport Hawke’s Bay club’s Carter’s Tyres Raceway at Roy’s Hill on the outskirts of Hastings were;

  • KZ2 – Ryan Grant (Auckland)
  • Vortex ROK DVS – Rianna O’Meara-Hunt (Wellington)
  • 125cc Rotax Max Light – Michael McCulloch (Kapiti Coast)
  • 125cc Rotax Max Heavy – Campbell Joyes (Hamilton)
  • Junior Rotax – Thomas Bewley (Havelock North)
  • Vortex Mini ROK – Judd Christiansen (Palmerston North)
  • Cadet ROK – Grayson Stowe (Hastings)
Judd Christiansen, 1st Vortex Mini ROK Nth Island (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

Class title winners at the KatSport Marlborough-organised Cresswell Electrical South Island Sprint Championhsip title meeting at the club’s Cresswell Electrical Kart Raceway on the outskirts of Blenheim were;

  • 125cc Rotax Max Light – William Exton (Blenheim)
  • 125cc Rotax Max Heavy – Matthew Butchart (Blenheim)
  • Rotax Junior – Chris White (Christchurch)
  • Vortex Mini ROK – Zach Tucker (Christchurch)
  • Cadet ROK – Jackson Culver (Rangiora)
Junior MAX Sth Island winner Chris White (pic – Fast Company/Ferghus Meighan)

Two non-championship support classes were also contested at the South Island titles meeting for drivers running Briggs & Stratton 4-stroke engined LO206 karts.

They were won by;

  • ClubSport Briggs LO206 Light – Tony Dyer (Nelson)
  • ClubSport Briggs LO206 Heavy – Anton Rasmussen (Nelson)
Zach Tucker won Vortex Mini ROK Sth Island (pic – Fast Company/Ferghus Meighan)

Results

2020 Napier City Council KartSport NZ North Island Sprint Championships KartSport Hawke’s Bay – Carter’s Tyres Raceway Hastings Sat-Sun Oct 24-25

KZ2

  1. Ryan Grant 28  laps; 2. Graeme Smyth + 0.416; 3. Regan Hall +0.961; 4. Joshua Parkinson +1.714; 5 . Riley Jack +2.343; 6. Nathan Craig + 2.829

Vortex ROK DVS

  1. Rianna O’Meara-Hunt 28 laps; 2. Jacob Cranston + 0.154; 3. Jamie van den Berk +8.458; 4. Ben Stewart +8.748; 5. Tyler Edney +8.854; 6. Jacob Smith 11 laps
Rianna O’Meara-Hunt 1st in Vortex ROK DVS (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

Rotax Max Light

  1. Michael McCulloch 28 laps; 2. Zac Stichbury +2.169;  3. Josh Richmond  +2.994; 4. Jackson Rooney +5.866; 5. Ryan Crombie +8.356; 6. Riley Spargo +9.954; 7. Rianna O’Meara-Hunt +10.255.
Michael McCulloch won Rotax Max Light (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

Rotax Max Heavy

  1. Campbell Joyes  28 laps; 2. Darren Walker  + 6.293; 3. Adam Bell +9.227; 4. Ashley Higgins +9.582; 5.  Aaron Tahu +13.442; 6. Brendon Hart +20.491; 7. Zach Zaloum 7 laps.

Junior Rotax

  1. Thomas Bewley 28 laps; 2. Logan Manson +0.295; 3. Jay Urwin  +1.016; 4. Luke Thompson +2.200; 5. Ryan Hancock +4.788; 6. Tayler Payne +5.099.
Junior Rotax winner Thomas Bewley (pic – Fast Company/Emilee Jane Photography)

Vortex Mini ROK

  1. Judd Christiansen  22 laps; 2. Jamie Thompson +0.530; 3. Marco Manson +2.982; 4. Jacob Bellamy +3.361; 5 . Maxim Kirwan + 6.722; 6. Cole Turney +10.866.

Cadet ROK

  1. Grayson Stowe  22 laps; 2. Aryan Lala +13.338; 3. Cooper Insley +21.425. 4 Seth Comer +21.854  

2020 Cresswell Electrical KartSport NZ South Island Sprint Championships KartSport Marlborough – Cresswell Electrical Kart Raceway, Blenheim Sat-Sun Oct 24-25

Rotax Max Light

  1.  William Exton   20 laps; 2. Scott Manson + 8.487; 3. Harry McDonald  +9.699; 4. Cameron Hay  +10.911; 5. Findlay Dixon  +12.857; 6. Luca Burns +19.225  
William Exton #SI won Sth Island Rotax Light (pic – Fast Company/Ferghus Meighan)

Rotax Max Heavy

  1. Matthew Butchart 20 laps; 2. Arron Black + 0.213; 3.  Kevin Barker + 7.521; 4.  Thomas Emmerson + 8.055; 5. Ian Carter +13.891; 6 . Tony Rankin +15.823  
Mathew Butchart Sth Island Roax Heavy winner (pic – Fast Company/Ferghus Meighan)

Rotax Junior

  1. Chris White 20 laps; 2. Blake Knowles +0.083; 3. Bo Hill  +2.410; 4. William Neale  +4.141; 5. Kiahn Burt +5.289; 6. Dylan Jessop +5.504      

Vortex Mini ROK

  1. Zach Tucker 17 laps; 2. Arthur Broughan +3.645; 3. Jacob Earley +7.049; 4. Zavier Harvey +11.090; 5.  Levi McMillan +11.981; 6. Archie Botham +16.255  

Cadet ROK

  1. Jackson Culver 17 laps; 2. Charlie Botham + 0.130; 3. Aston Walker +0.408; 4. Jaxon Waugh +9.830; 5. Robbie Batt +10.271; 6. Henry Fisher + 10.298  
Jackson Culver, Cadet ROK winner (pic – Fast Company/Ferghus Meighan)

Non championship ClubSport LO206 Light

Tony Dyer 17 laps; 2.  Cory Crossan  +0.561; 3. Shaun Croskery  +2.476; 4. William Chronis +5.815; 5. Brent Melhop +12.137; 6. Rob Frans +12.541.

Non-championship ClubSport LO206 Heavy

1.  Anton Rasmussen 17 laps;  2. Mike Kendrick +0.840; 3. Alex Chronis +1.021; 4.  Kevin Barker +1.057; 5. Thomas Batt + 5.009; 6 . Paul Cambie  +10.395.

Please share!