SQ Series Round 1 at Gympie

By The Noise (Kev Davies)

Cooloola Kart Club hosted the SQ Series round 1 at the weekend,  62 karters making the journey up the Bruce Highway. A great 2 days of racing was had by all. The interviews, the races and the podium pictures are all below.

It was fantastic weather, very clean racing and some stand out battles from Cadet 9 drivers Jaxson Burns, Jenson Burns and Jackson Cooper will get your blood pumping!

KA3 Senior Light podium –
1st Daley Martin, 2nd Dale Zimmerman, 3rd Robert Reid

Kurtis Tennant, Blake “The Rocket” Locket and birthday boy Jack Munro had a blast with a big field in KA4 Juniors.

Lachlan Platten has found a new way to win – lock him in a trailer accidentally just before racing starts and he will come out and blitz the field, check that out!

Paul McNeil had a ding dong battle all weekend long with Allan Mayes. Jace Mathews was unstoppable in the TaG Light class and Tommy Cooper once again dominated the KA3 Juniors!

Cadet 9 podium – 1st Jaxson Burns, 2nd Jenson Burns, 3rd Jackson Cooper

Daley martin got the job done in KA3 Senior after great battles all weekend long. Bazza Mendleson eventually got the got on song and showed the Masters how it’s done while the flying Peter Patswald got the top step in the Mediums.

  • full results on speedhive HERE




Video: The Interviews

Part 1

Part 2 (some while jogging around the track!)

 

Video: The Races

Cadet 9

heat 1

Heat 2

Heat 3

Final

 

Tag light Restricted light and heavy

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Final

 

KA4 Junior

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Final

 

Cadet 12

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Final

 

KA3 Junior

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Final

 

KA3 Seniors, TAG Restricted Masters and Mediums

Heat 1

Heat 2

Heat 3

 

KA3 Senior

Final

 

Tag Restricted Masters and Mediums

Final

 

TaG R Light podium – 1st Paul McNeil, 2nd Allan Mayes, 3rd Michael Bell

1st TaG Heavy, Alistair Ping

TaG Light podium – 1st Jace Matthews, 2nd Marc Tulloch, 3rd Dylan Rudd

1st Peter Patzwald

Barrie Mendelson, winner

KA3 Junior podium – 1st Tommy Cooper, 2 Oscar Comley, 3rd Aaron Williams

Cadet 12 podium – 1st Lachlan Platten, 2nd Sebastian Tupackovski, 3rd Shaun Jaques

KA4 Junior podium – 1st Blake Lockett, 2nd Kurtis Tennant, 3rd Byron Phillips

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.