Tasmanian Karter Of The Year Wraps Up at CHKC

from Stuart Lee

The final round of the Spreyton Fresh-AWC Motorsport Academy Karter of the Year series wrapped up on the weekend at Circular Head Kart Club.

  • Results from the 2017 Tasmanian Karter of the Year Series have been finalised and can be found further down this page. 171 competitors took part – wouldn’t it be great if they all turned up at once! Winners will presented with their series trophy at the awards night on December 2nd.

The final round also incorporated the shakedown to the Tasmanian Championships to be held at the track on November 17 to 19.

Callum Bishop ahead of Ethan Wylie, Logan Dixon and Campbell Logan (pic – Kyle Love Photography)

In typical Smithton weather, the day started out sunny however intermittent showers kept the crews busy all day.

In what will be a last practice for the State Titles, many of the competitors were eager to test different setups in a bid to find those elusive 10ths of a second that could bring home a blue plate in a few weeks time.

TaG Heavy winner Troy Stone (pic – Kyle Love Photography)

Racing was action packed with some great passing moves made thru out the classes. Local Smithton driver Daniel Hinds will head into the titles as the favourite in TaG Restricted Medium after taking a commanding win in the final, defeating reigning champion Shane Stonehouse and Statewide Series winner Scott Hildyard.

Another local in with a chance to claim a blue plate in November is the vastly improved Logan Dixon in KA4 Junior Light. Dixon battled it out all day with Ethan Wyllie and Fletcher Bellars, the three pushing each other hard all day.

Kurtis Love, 1st KA3 Medium (pic – Kyle Love Photography)

Other winners on the day were Cameron Jeffrey (Cadet 9), Denzil Sargent (Cadet 12) Callum Bishop (KA3 Junior), Tate Frost (KA3 Senior Light), Kurtis Love (KA3 Senior Medium), Harry Ward (TaG Restricted Light), Alsatair Lee (TaG Light) and Troy Stone (TaG Heavy).




Results:

Cadet 9
Cameron JEFFREY 1st
Rhys JEFFREY 2nd
Kahley LUTTRELL 3rd

Cadet 12
Denzil SARGENT 1st
Toby CALLOW 2nd
Ollie RICHARDSON 3rd

Cadet 12 winner Denzil Sargent (pic – Kyle Love Photography)

KA4 Junior Light
Ethan WYLLIE 1st
Logan DIXON 2nd
Fletcher BELLARS 3rd

KA3 JUNIOR
Callum BISHOP 1ST
Tyson PHEGAN 2ND

Daniel Hinds, TaG R Medium winner (pic – Kyle Love Photography)

KA3 Senior Light
Tate Frost 1st

KA3 Senior Medium
Kurtis LOVE 1st
Jackson CALLOW 2nd
Shane BRAY 3rd

TaG Restricted Light
Harry WARD 1st
Paul MCKENZIE 2nd
Jordan SMITH 3rd

TaG Restricted Medium
Daniel HINDS 1st
Shane STONEHOUSE 2nd
Scott HILDYARD 3rd

Alastair Lee, 1st TaG Light (pic – Kyle Love Photography)

TaG 125 Light
Alastair LEE 1st
Brody APPLEBY 2nd
Tate FROST 3rd

TaG 125 Heavy
Troy STONE 1st
Jake RICE 2nd
Samuel JACKSON 3rd

Logan Dixon (pic – Kyle Love Photography)

Series Points (click each image for a larger version):

  • OR, download the points PDF HERE




Bookmark the permalink.

Comments are closed.