NZ’s North & South Island Champions

KartSport New Zealand’s annual North and South Island Sprint Kart Championships title meetings usually produces a fresh crop of class title winners.

That was definitely the case at his year’s North Island meeting at Hamilton over the weekend. But not so much at the South Island one at Nelson.

Jay Urwin won Cadet ROK at the North Island Titles(pic – Fast Company/Graham Hughes)

At the SsangYong North Island meeting at  the KartSport Hamilton Club’s Agrisea Raceway adjacent the city’s international airport only three of the eight 2017 North Island titles went to established drivers, KZ2 to Matt Kinsman, Rotax Max Light to Dylan Drysdale (both from Auckland) and Rotax Max Heavy to Zach Zaloum from Hastings.

The other five went to up-and-comers Taylor Harte (DD2 and Jay Urwin (Cadet ROK) from Tauranga, Ryan Hancock (Vortex Mini ROK) from Cambridge, and Joshua Bethune (Junior Yamaha) and Ryan Crombie (Rotax Junior) from Auckland.

Matt Kinsman, KZ2 (pic – Fast Company/Graham Hughes)

In stark contrast the Mike Pero 2017 South Island meeting at the KartSport Nelson club’s The Hits Chocolate Velvet Raceway near Richmond was all about the status quo.

Multi-time South Island champion Chris Cox from Rangiora added the 2017 Open class title to his list, while current Cadet ROK class ‘King’ Louis Sharp from Christchurch, the reigning NZ #1, and top local driver Matt Butchart, both successfully defended the South Island titles (Sharp Cadet ROK, Butchart Rotax Max Heavy, they first won in 2015.

Louis Sharp, Cadet ROK (pic – Fast Company/Chris Hogan)

Two drivers, Christchurch’s Caleb Cross and Picton’s William Exton, also claimed two class titles apiece over the two days, Cross 125cc Rotax Max Light and 100cc Yamaha, Exton Rotax Junior and Junior 100cc Yamaha.




Finally, fresh back from representing New Zealand at the annual ROK Cup International meeting in Italy last weekend, Jacob Douglas from Christchurch was the other class winner at the Nelson meeting, adding the South Island Vortex Mini ROK class title to the New Zealand one he won at the 2017 KartSport NZ Sprint Nationals at Easter.

Caleb Cross #66 won two classes, 100cc Yamaha (above) and Rotax Light (pic – Fast Company/Chris Hogan)

Both meetings attracted strong entries with over 110 across eight classes at the North Island one and almost 80 across eight classes for the South Island one.

Each meeting was run over two days (Saturday and Sunday) but the formats were slightly different this year.

Ryan Hancock, Cadet ROK (pic – Fast Company/Graham Hughes)

At the South Island title meeting the Nelson club is kept with tradition and ran qualifying, two heats and a Pre-Final and Final for four classes on Saturday and four on Sunday.

For the North Island titles meeting the Hamilton club ran qualifying and heats for all eight classes on Saturday, and all eight pre-finals and finals on Sunday.

William Exton (#42) 1st in Junior Rotax (above) and Yamaha (pic – Fast Company/Chris Hogan)

 

 

RESULTS: 

SsangYong 2017 KartSport NZ North Island Sprint Championships KartSport Hamilton’s Agrisea Raceway Hamilton Sat-Sun Oct 21-22

KZ2
1. Matt Kinsman; 2. Rhys Tinney; 3. Jordan Morris; 4. Jacob Cranston; 5. Hunter Cheetham; 6. Aaron Woolley

Rotax DD2
1. Taylor Harte; 2. Ryan Yardley; 3. Jono Buxeda; 4. Scott Howard; 5. Bond Roby; 6. Tony Walker

125cc Rotax Max Light
1. Dylan Drysdale; 2. Jaden Hardy; 3. Corey Green; 4. Michael McCullough; 5. Campbell Joyes; 6. James Higgins

125cc Rotax Max Heavy
1. Zach Zaloum; 2. Ashley Higgins; 3. Caleb Hartley; 4. Scott Allright

Rotax Junior
1. Ryan Crombie; 2. Jackson Rooney; 3. Joshua Parkinson; 4. Breanna Morris; 5. Fynn Osborne

100cc Yamaha Junior
1. Joshua Bethune; 2. Sam Wright; 3. Braeden Snowden; 4. Jackson Rooney; 5. Connor Davison

Vortex Mini ROK
1. Ryan Hancock; 2. Ayrton Williams; 3. Kaden Probst; 4. Liam Sceats; 5. Ryan Bell; 6. Tom Bewley

Cadet ROK
1. Jay Urwin; 2. Ashton Phipps; 3. Judd Christiansen; 4. Hayden Lines; 5. Blake Dowdall; 6. Kiahn Burt

 

Mike Pero 2017 KartSport NZ South Island Sprint Championships KartSport Nelson’s The Hits Chocolate Velvet Raceway Sat-Sun Oct 21-22

Open
1. Chris Cox; 2. David Pinkerton; 3. Matt Butchart; 4. Simon Moore; 5. Jack Noble-Adams.

Rotax Max Light
1. Caleb Cross; 2. Chris Cox; 3. Scott Manson; 4.  Jarred Cleghorn; 5. Thomas Emmerson; 6. David Pinkerton

Rotax Max Heavy
1. Matt Butchart; 2. Kevin Barker; 3. Arron Black; 4. Bryce Borlase; 5. Kyle Hollingworth; 6. Daryl Wehner

100cc Yamaha
1. Caleb Cross; 2. Jarred Cleghorn; 3. Jack Noble-Adams; 4. Kevin Barker.

Rotax Junior
1. William Exton; 2. Zac Christensen; 3. Jacob Mitchell; 4. Adam Godwin; 5. Logan Thompson; 6. Oscar Noble-Adams

100cc Yamaha Junior
1. William Exton; 2. Adam Godwin; 3. Zac Christensen; 4. Dominic Robertson; 5.  Oscar Noble-Adams

Vortex Mini ROK
1. Jacob Douglas; 2.  Jaxon Harvey; 3. Chris White; 4. Josh Bradley; 5. Liam Pink; 6. Samuel Cayford

Cadet ROK
1. Louis Sharp (New record 35.382); 2. Ollie Workman; 3. Arthur Broughan; 4. Peter Bouzinelos; 5. Lochiel McGregor; 6. Izaak Fletcher

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.