May Races at Lithgow

by Russell Grimson

All’s well at Lithgow City Kart Raceway after resurfacing of the race track. The May 21st  race meeting was held as a 1 day event with practice on Saturday and giving the competitors a chance to come to grips with new grip and improved changes and updates to the ripple strips.

After prior forecast of a wet weekend, Saturday practice day dawned fine and sunny and number of drivers found their lap times dramatically improved over the old surface. After practice the Club president called meeting for a fireside chat to members and visitors in the club’s clubhouse and to update on what has taken place at Lithgow over the past few months.

Melissa Whitmore leads the TaG Restricted Light start followed closely by Brad Tooth (19) and Matthew Kenneth (8)

Melissa Whitmore leads the TaG Restricted Light start followed closely by Brad Tooth (19) and Matthew Kenneth (8)

Sunday dawned fine and sunny and with 112 entries from as far south as Ulludulla and Port Macquarie in the north including a former member Craig Clements of CDKC now residing in Port Macquarie.

The event included a round of the 125 TAG series, sponsored by Runaway Karting. Racing was fast and furious and very spirited in the TAG classes, plus the 100cc air cooled classes, particularly in the Senior KA3 with the girls showing the way.

The 125 R Tag Light was a big field and Melissa Whitmore took out the win from Brad Tooth and Cameron Kendall.

Combined District Kart Club, the owners and promoters of Lithgow City Kart Raceway, are looking forward to the next race meeting July 2 and invite karters to take part in this event and take advantage of all the work that has been undertaken to improve the track and surrounds – we welcome you.

The top 3 in KA4 Junior Light, Joshua Buchan (54), Oliver McLandsborough (76) and Beau Pronesti

The top 3 in KA4 Junior Light, Joshua Buchan (54), Oliver McLandsborough (76) and Beau Pronesti

Results – May

TAG 125 Heavy
1. Benjamin Ritchie
2. Luke Seymour
3. Michael Collins

KA 4 Junior Heavy
1. Dylan Debono
2. Nicholas Caruso
3. Jude Bargwanna

TAG 125 Light
1. Hudson Heath
2. Nick Becker
3. Anthony Wiskich

Cadet 12
1. Adam Tomsett
2. James Freeburn
3. William Lowing

Cadet 9
1. Ryan Tomsett
2. Kamal Mrad
3. Reginald Barry

Ryan Tomsett enjoyed a clean sweep of the Cadet 9 class, here ahead of Benjamin Shields (Cadet 12) and Reginald Barry

Ryan Tomsett enjoyed a clean sweep of the Cadet 9 class, here ahead of Benjamin Shields (Cadet 12) and Reginald Barry

KA 3 Senior Light
1. Melissa Whitmore
2. Courtney Becker
3. William Callinan

KA 3 Senior Medium
1. Dion Fischper
2. Lack Lemon
3. Stephen Roffe

KA 3 Junior
1. Brodie Whitmore
2. Jackson Souslin-Harlow
3. George Mawad

TAG 125 Restricted Light
1. Melissa Whitmore
2. Brad Tooth
3. Cameron Kendall

KA 4 Junior Light
1. Joshua Buchan
2. Oliver McLandsborough
3. Beau Pronesti

TAG 125 Restricted Medium
1. Kris Bail
2. Craig Clements
3. Gene King

TAG 125 Restricted Heavy
1. Shane Tate
2. Scott Dalton – Kirby
3. John Lamben

Bookmark the permalink.

Comments are closed.